Laminant Parke

 

Lamine Parke Nedir?
 
Masif ahşap tabakalardan oluşan %100 doğal bir üründür. Tabakalar birbirlerine 90 derece açıyla yapıştırılmıştır. Yüzeyi cilalı veya yağlı bir şekilde döşemeye hazırdır. İlk döşeme sonrası sistre ve cila gerektirmez ama masif parkeler gibi defalarca sistre edilebilir.
 
Neden Lamine Parke?
 
Masif parkede yaşanan sorunlar bertaraf edilmiştir. Ortamdaki ısı ve nem değişiklikleri neticesinde parkede şekil bozuklukları oluşmaz ve busayede parke aralarında açılmalar ve zeminden kopmalar meydana gelmez. Yapıştırma ve yüzer sistem döşemeye elverişlidir. İlk döşemede sistre ve cila gerektirmez ve sonrasında masif parkeler gibi aynı sayıda sistre cila yapılabilir. Masif ve lamine parkelerde sistre yapılabilir bölüm parkelerin birbirlerine birleşmesini sağlayan lamba zıvananın üstünde kalan yaklaşık 4mm lik bölümdür. Bu bölüm masif ve lamine parkelerde marka ve modele göre değişiklik gösterse de hemen hemen aynıdır. Lamine parke bazı ağaç cinsleri haricinde (kayın ve kanada akçaağacı gibi) yerden ısıtmaya uygundur. Yerden ısıtma sistemlerde yüzey ısısı 26-28 dereceyi aşmamalıdır. Bunun üzerindeki ısılar hem parkeleriniz ve evdeki diğer ahşap eşyalarınızın, hem de sizin sağlığınız için uygun değildir.
 
Döşeme Şeklinizi Seçin !
 
Yapıştırma Sistem mi? Yüzer Sistem mi?
Parkeler zemine yapıştırma sistem döşenirse akustik ayak sesi oluşmaz daha tok bir yapıya sahip olur, olası bir su baskını neticesinde parkelerin altına su kolaylıkla giremeyeceği için, hızlı bir müdahale ile parkeler zarar görmeden kurtarılabilir ancak montaj aşaması daha yavaştır. Tutkal sarfiyatı daha fazla olduğu için m2 döşeme maliyeti yüzer sisteme göre daha fazladır. Parkeler zemine yapıştırıldığı için bir daha sökülüp başka bir mekana döşenmesi mümkün değildir.
 
Yüzer sistem döşemede zemini çok sağlam olma zorunluluğu yoktur, şap kalitesi düşük olan bir zemine bile döşeme yapılabilir. Yapılan döşeme varolan zemine zarar vermez, sökülüp tekrar baka bir mekana döşenebilir ve söküldüğü yer hasarsız bir şekilde eski hali ile korunmuş olur. Ancak sert ayakkabı veya terliklerle üzerinde yüründüğü zaman akustik ayak sesi oluşur. Akustik mantar şilte kullanımı ile bu ses ciddi bir oranda azaltılabilir ancak yapıştırma sistemdeki kadar iyi bir sonuç alınamaz.
 
Yerden ısıtmaya her iki döşeme şeklide uygun olmakla beraber, yapıştırma sistemde ısı kaybı yüzer sisteme göre daha azdır.
 
Doğru Parke çeğişdini Seçin !
 
Cilalı mı? Yağlı mı?
Eğer eviniz veya düşük trafiğe sahip bir mekan için parke düşünüyorsanız, yağlı yüzey alternatiflerini seçmeniz daha naturel bir sonuç elde etmenizi ve ahşabın gerçek dokusuna temas etmenizi sağlayacaktır. Yağlı yüzeye sahip parkeler mat ve doğal görünümleri ile country tarzı dekorasyonların vazgeçilmez bir unsurudur.
 
Parke uygulaması yapılacak mekanın dekorasyonu modern ise, parlak görünümlü ahşap size daha çekici geliyorsa yada yoğun sirkülasyona sahip bir mekana doğal parke döşemesi düşünülüyorsa, cilalı yüzeyli alternatifler size en uygun tercih olacaktır.
Etiketler :